بینا ترین چشم های نابینا

هر ساله جهان روز 15 اکتبر را به یاد نابینایان پاس می دارد و ما نیز در 23 مهر تقویم خود ، این روز را با عنوان عصای سفید یاد نگه می داریم . در رابطه با نحوه رفتار با نابینایان و احترام به آنها هیچ رازی وجود ندارد . آنها فقط می خواهند مانند بقیه با آنها رفتار شود .

نابینایی چیست ؟

اکثر مردم نابینایی را با ساده ترین اصطلاحات تعریف می کنند : شخصی که بینایی ندارد . اما در واقع نابینایی پیچیده تر از این اصطلاح است چرا که انواع و درجات مختلفی از نابینایی وجود دارد . برخی نابینایان واقعا چیزی نمی بینند ، در حالی که برخی دیگر نور ، سایه یا اشیایی را می بینند که در نزدیکی آنها قرار دارد . این کاهش بینایی می تواند از بدو تولد شروع شود یا به تدریج کاهش یابد . نابینایی همچنین ممکن است ناشی از مشکلی در خود چشم باشد یا به دلیل اختلال در مغز ایجاد شود .

این مشکل در کشور های توسعه یافته چندان دیده نمی شود اما در کشور های در حال توسعه به دلیل امکانات رفاهی کم شایع است . نابینایی در این موارد به دلیل نبودن شرایط غربالگری جنین و مراقبت های پس از تولد برای کودکان معلول ، به خاطر اختلالات مغزی ، آب مروارید و تنبلی چشم می باشد . در این میان آب مروارید شایع ترین علت نابینایی می باشد و به جرعت می توان گفت حدود پنجاه درصد از نابینایی ها به خاطر آب مروارید است . این نوع نابینایی با جراحی قابل حل است اما در کشور های در حال توسعه به دلیل مشکلات مالی نابینایان آنها نمی توانند از نابینایی نجات پیدا کنند .

 

چگونه به نابینایان کمک کنیم ؟

این موضوعی است که باید همواره به آن توجه کنیم تا خدای نکرده دل این عزیزان را نشکنیم . بله ، شاید این عنوان عجیب باشد اما بسیاری از اوقات حین کمک کردن به آنها طوری رفتار می شود که انگار توانایی حرکت هم ندارند و معلول ذهنی اند و ناخواسته تحقیر می شوند . در ادامه نکاتی را ذکر می کنیم که با رعایت آنها می توانیم با احترام به نابینایان کمک کنیم :

اگر در پیاده رو شخص نابینایی را دیدید که می خواهد از مانعی عبور کند یا از خیابان رد شود و خواستید به او کمک کنید ، ابتدا از او بپرسید که کمک می خواهد یا نه . بعضی افراد ناگهان بازوی فرد نابینا را می گیرند و سپس حرف می زنند ؛ این مورد برای هر کسی از جمله نابینایان ناراحت کننده است . با پرسیدن ، شخص را از حضور و آمادگی تان برای کمک کردن آگاه کنید و به او فرصت دهید تا درخواستتان را قبول یا رد کند . وقتی درخواست شما را قبول کرد ، اجازه دهید او بازوی شما را بگیرد نه اینکه شما بازوی او را بگیرید . این کار باعث می شود فرد نابینا به خوبی روی اطرافش کنترل داشته باشد و اذیت نشود .

هنگامی که فرد نابینایی را در معرض خطر قریب الوقوع دیدید ، به آرامی به او هشدار دهید . به جای استفاده از جمله امری ” مراقب باشید ” به آرامی و با احترام به او بگویید که ” یک چاله بزرگ در مقابل شما قرار دارد ” یا ” راه مقابل شما مسدود شده است ” . به یاد داشته باشید عبارت ” مراقب باشید ” برای فردی که نمی تواند اطراف خود را ببیند ، به درد نمی خورد و باید با مهربانی او را راهنمایی کنید .

هنگام وارد شدن به اتاقی که در آن فردی نابینا وجود دارد ، خود را معرفی کنید . حتی اگر فرد قبلا با وجود شما آشنا شده باشد ، باز هم ممکن است از طریق صدا شما را به خاطر نیاورد . هنگام خارج شدن از اتاق نیز به فرد نابینا اطلاع دهید تا او مکالمه را در یک اتاق خالی ادامه ندهد .

هنگام صحبت کردن با یک نابینا ، خودتان باشید . نیازی نیست خودتان را قهرمان جلوه دهید و یا اینکه تصور کنید فرد نابینا یک کم توان ذهنی است . با آنها همانند کودکان برخورد نکنید و به یاد داشته باشید آنها فقط بینایی ندارند وگرنه چه بسا از لحاظ هوش و ذهن بسیار قوی تر از ما باشند . نابینایان در برقراری ارتباط با اطرافیان خود به خوبی توانا هستند و لذا این نکته ها را باید در برخورد با این عزیزان در نظر گرفت .

همواره به یاد داشته باشید که نابینایان بعضی مواقع ممکن است به تنهایی لباس های خود را پوشیده باشند و در نتیجه شلخته به نظر بیایند . بعضی افراد در این مواقع با مشاهده فرد نابینا که لباس های خوبی به تن ندارد ، فکر می کنند که او یک نیازمند است و به او کمک مالی می کنند . این کار به شدت آنها را آزرده خاطر می کند ؛ در نتیجه باید در این شرایط عاقلانه رفتار کرد چرا که همانند ما که بینایی داریم و ممکن است نیازمند باشیم یا نباشیم ، ممکن برخی افراد نابینا نیز نیازمند باشند و برخی دیگر نیز نباشند .

 

عصای سفید …

این همان عنوانی است که روی روز جهانی نابینایان گذاشته شده است . عصای سفید وسیله ای است که نابینایان از آن بهره می برند تا در حرکت خود مشکلی نداشته باشند . رنگ آن سفید است تا برای همگان قابل تمایز باشد و نابینایان را از خطرات مختلف حفظ کند . جرقه اختراع آن را یک عکاس انگلیسی نابینا زد و آن را برای استفاده در خیابان ها برای خود به کار برد . بعد ها قانون عصای سفید نوشته شد و روز جهانی نابینایان شکل گرفت .

روز جهانی نابینایان

قانون عصای سفید قانون خاص و دست و پا گیری نیست ؛ قانون عصای سفید ، قانون رفتار ما با نابینایان است . قانونی که می گوید نابینایان جز اینکه بینایی ندارند ، هیچگونه تفاوتی با سایر انسان ها ندارند و به همان اندازه دیگران محترم اند . نباید با کلماتی مانند ” کور ” آنها را رنجاند و باید با احترام با آنها سخن گفت . لازم هم نیست آنها را روشن دل خطاب کرد ؛ آنها همانند ما دوست ندارند مورد ترحم قرار بگیرند .

نابینایی مشکلی تازه نیست که با آن غریبه باشیم . نابینایان همانند ما دل دارند ، احساس دارند و نباید تحقیر شوند . این مشکل دست خود انسان نیست و بدین جهت تحقیر و بی تفاوتی ما نسبت به آن کار شایسته ای نیست . 23 مهر یا 15 اکتبر برای بزرگداشت این عزیزان در نظر گرفته شده و با عنوان عصای سفید این عزیزان را بزرگ می شماریم .

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *