کودکان بد سرپرست و بی سرپرست را بهتر بشناسیم…

کودکان بد سرپرست و بی سرپرست از جنس ما هستند ؛ در میان ما زندگی می کنند . اما با وجود این وجه مشترک ، تفاوت های کثیری با ما دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت تا این کودکان معصوم را بهتر بشناسیم . کودکان بد سرپرست و بی سرپرست هر کدام مشکلات و نیاز های خاص خود را دارند و تنها با شناختن این نیاز ها و مشکلات است که می توانیم بهتر و بیشتر با آنها همدردی کنیم تا چالش های زندگی خود را پشت سر بگذاریم.

همگی می دانیم که همه کودکان نیاز شدیدی با محبت و عاطفه دارند و بدین وسیله است که رشد می یابند . اما گاه مشکلاتی ناخواسته همانند مرگ والدین یا اعتیاد والدین پیش می آید و دسته هایی از کودکان از مهر و محبت محروم می شوند . این کمبود عاطفه و محبت مشکلاتی را در آنها به وجود می آورد که نشانه های اسف بار آن ، بیشتر خود را در آینده کودک نشان خواهند داد .

تعریف کودکان بی سرپرست و بد سرپرست…

کودکان بی سرپرست ، همان کودکانی هستند که به دلایل گوناگون والدینشان آنها را ترک می کنند و یا فوت می نمایند . کودکان بد سرپرست نیز همان کودکانی هستند که والدینشان به طرز مناسبی با آنها برخورد نمی کنند . این مشکل می تواند به سبب اعتیاد والدین یا مشکلات روحی و روانی و یا حتی مشکلات مالی رخ دهد .

با وجود تفاوت ها ، این کودکان وجه مشترکی با یکدیگر دارند و این همان چیزی است که در جملات پیشین به آن اشاره کردیم . کودکان بی سرپرست و بد سرپرست چون در طول زندگی خود به طور مستقیم با مشکلات زندگی مواجه می شوند و در در معرض تحقیر و تنفر یا حتی خشم قرار می گیرند ، به درک نادرستی از مفهوم زندگی می رسند و گاه هدف اصلی زندگی را گم می کنند .

به این ترتیب کودکان بد سرپرست و بی سرپرست به شدت در معرض انواع ناهنجاری ها و مشکلات می باشند که اعتیاد یکی از آنها می باشد . حتی در بعضی موارد آنها گرفتار انواع جرم و جنایت ها می گردند ؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که اگر آنها تحت حمایت قرار نگیرند ، چه نتایج تاسف باری برای جامعه رقم خواهد خورد .

لازم به ذکر است که رسیدگی به این کودکان جزو اصلی ترین فعالیت های افراد نیکوکار است و آنها در تلاش اند با پذیرش این کودکان به فرزند خواندگی یا ساخت مراکز نگهداری مناسب برای آنها ، زندگیشان را سامان دهند .

این کودکان به چه چیزی احتیاج دارند ؟

مهم ترین چیزی که این کودکان در تمنای داشتن آن هستند ، آرامش است . چرا که اضطراب و چالش های پر استرس سلامت روان آنها را به خطر می اندازد و عوارض غیر قابل برگشتی را برایشان به دنبال می آورد . وقتی آرامشی در کار نباشد ، ادامه زندگی برایشان سخت می شود و آنها حتی از تحصیل نیز باز می مانند . مهم ترین چیزی که در رابطه با مشکل داشتن آنها در تحصیلشان قابل توجه است ، به هیچ وجه نداشتن نمرات کافی نیست ؛ زیرا مدرسه جایی است که کودکان بیش از هر چیز دیگری اجتماعی شدن را یاد می گیرند .

دنیای کوچک این کودکان پر از اندوه و غم است و هنگامی که از طریق مراکز نگهداری موسسات خیریه آرامش به آنها هدیه داده می شود ، با نیروی کودکانه خود این دنیای کوچک را در هم می شکنند و به سوی کمال و خوشی می آیند . وقتی آرامش باشد ، اعتماد به نفس هم می آید . اعتماد به نفس به آنها کمک می کند تا شخصیت مستحکمی برای خود بسازند و به یاری دیگران مشکلات را پشت سر بگذارند .

یکی دیگر از مهم ترین احتیاجات این کودکان ، توجه و مراقبت است . بیشتر کودکان به واسطه وجود خانواده سالم از این نعمت گهربار برخوردارند اما کودکان بد سرپرست و بی سرپرست ، به اندازه کافی توجه و مراقبت را دریافت نمی کنند و بنابراین در معرض آسیب های جسمی و روانی زیادی قرار می گیرند . با این وجود نگهداری مهربانانه آنان در مراکز نگهداری ، این نیاز آنان را برطرف می کند و مشکلاتشان را برطرف می کند . هنگامی که آرامش و محبت و مراقبت برای این کودکان فراهم شود ، آنها از چنگال خشونت رهایی می یابند . آزار نمی بینند و در آینده نیز اطرافیانشان را آزار نمی دهند .

آیا کودکان بد سرپرست و بی سرپرست یکسان هستند ؟

البته که نه . هر دسته از این دو گروه مشکلات و احتیاجات خاص خود را دارند و باید به گونه متفاوت با آنها برخورد شود . اگر این احتیاجات و مشکلات به خوبی شناسایی شود ، آسیب هایی که آنها را تهدید می کند از بین می روند . کودکان بدسرپرست زندگی را به گونه ای دیگر می نگرند و ممکن است با منطق کودکانه خود ، رفتار های نادرست والدین خود مانند وابستگی به اعتیاد را توجیح کنند و لذا آن را کاری درست بشمارند . شاید در ایام کودکی این توجیح از سوی دیگران جدی گرفته نشود اما در آینده شاهد گرایش فرد به اعتیاد خواهیم بود .

در کودکان بی سرپرست نیز به واسطه نبود نظارت روی زندگی کودک ، هیچ یک از احتیاجات و نیاز های کودک برطرف نخواهد شد و لذا در آینده گرفتار اختلالات گوناگون از جمله اختلالات روانی خواهند شد . آنها از جمع ها گریزان می شوند و همواره تنهایی را به اجتماعی بودن ترجیح می دهند . افسردگی مشکل دیگری است که این دسته از کودکان را بیشتر از کودکان بد سرپرست تهدید می نماید . همچنین طبق بررسی ها ، آمار فراوانی وجود دارد که نشان می دهند بیشتر جرایم و اعتیاد های آسیب ، گریبان این کودکان را می گیرند و زندگیشان را نابود می کنند .

کودکان بد سرپرست و بی سرپرست

هیچگاه نباید نسبت به کودکان بی سرپرست و بد سرپرست بی تفاوت بود ؛ این بی تفاوتی عوارض غیر قابل جبرانی را روی زندگی و آینده آنها می گذارد . آنها را به سمت ناهنجاری های متفاوت از جمله اعتیاد و جرم می کشاند و جامعه را نیز دچار مشکل می کند . چقدر خوب است اگر در اطرافمان چنین کودکانی وجود دارند ، دست محبتمان را روی سرشان بکشیم و مهربانی هایمان را از آنها دریغ نکنیم .

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *