چگونه یک موسسه خیریه داشته باشیم ؟ مراحل راه اندازی موسسه خیریه موفق …

شاید شما هم یکی از کسانی باشید که بخواهد یک موسسه خیریه موفق تاسیس کند . لازم است بدانید که امروزه بسیاری از چیز ها مرتب در حال تغییر و تحول اند و روش های ایجاد یک موسسه خیریه موفق هم همینطور . روش های قبلی دیگر کارکرد خود را ندارند ، باید به فکر روش های جدید بود ؛ روش های جدیدی که موفقیت یک موسسه خیریه را تضمین کند . اما کجا باید دنبال آنها گشت ؟ راه دور رفتن نیاز نیست . در این مطلب روش ها و راهکار های مطمئنی را مطالعه خواهید کرد که هر موسسه خیریه ای موفقی از آنها بهره برده است .

 

شروع راه !

همه چیز با یک ایده شروع می شود . یک ایده خوب ، یک ایده جذاب که قابل اجرا باشد . برای پیدا کردن این ایده می توانید از موسسات خیریه موفق دیگر بهره بگیرید . تاریخچه موسسات خیریه را مطالعه نمایید و درباره ایده تان فکر کنید . وقتی آن را پیدا کردید ، باید مشخص کنید دقیقا چطور می خواهید اجرایش کنید . باید آن را به بخش های کوچک تقسیم کنید تا عملی تر بشوند .

هنگام پیدا کردن ایده و عملی کردن آن باید به ارزش های انسان دوستانه کاملا توجه داشته باشید تا در ادامه راه به شما کمک کنند تا مسیر خود را گم نکنید . وقتی تمام این کار ها را انجام دادید ، وقت آن می رسد که برای موسسه خیریه خود یک نام برگزینید . این نام می تواند مفاهیم زیادی را به افراد منتقل سازد ؛ برخی اسم ها همان نام فرد نیکوکاری می باشد که آن را تاسیس کرده است و برخی اسم ها نوع فعالیت آن موسسه خیریه را نشان می دهد .

برای متمایز بودن و خاص بودن ، باید به چیز هایی توجه کنید که دیگران توجه نمی کنند . کمی فکر کنید ؛ در محل زندگی شما به چه نوع موسسه خیریه ای نیاز است ؟ برای مثال برخی مناطق موسسات خیریه ای نیازدارند که برای نیازمندان آنجا مواد غذایی تهیه کند . در برخی مناطق موسسات خیریه ای که خدمات پزشکی یا آموزشی ارائه کنند لازم است و در برخی مناطق دیگر موسسات خیریه ای که پوشاک تهیه کند . وقتی نیاز منطقه خود را یافتید ، در ایده موسسه خیریه خود از آن بهره بگیرید .

نکته مهمی که در همین شروع کار باید به آن توجه کنید ، طراحی راه حل ها و راهبرد های چند گانه است که اگر یکی نگرفت ، موسسه لنگ نماند و به روش های دیگر تکیه شود . همچنین حتما باید در کنارتان موسسه ای ماهر مانند یسرا  که حسابدار کار های خیر شما باشد ، داشته باشید تا جلوی خسارت ها و ضرر های احتمالی را بگیرید و همه کار هایتان مرتب و منظم باشد .

راه اندازی موسسه خیریه موفق

 

تامین مالی موسسه خیریه شما چگونه خواهد بود ؟

یک موسسه خیریه موفق به ایده های پایدار و برنامه های دقیق نیاز دارد . اگر شما ندانید یا مطمئن نباشید که بودجه و تامین مالی موسسه خیریه شما از کجا خواهد بود ، ادامه راه سست خواهد بود . در بعضی موارد سرمایه موسسات خیریه را فرد نیکوکاری که آنها را تاسیس می کنند ، تامین می کنند اما در اغلب موارد وجود سازمانی قوی که آن را از طریق مالی حمایت کند ، ضروری است .

زمانی که شما به کمک سرمایه خود موسسه خیریه را برپا کردید ، بهتر است که با سازمان خیریه مرتبطی تبادل نظر کنید . اگر این سازمان قوی تصمیم به حمایت مالی موسسه خیریه شما بگیرد ، ادامه راه آسان تر خواهد بود . البته روش های دیگری نیز برای تامین مالی موسسه خیریه وجود دارند که می توانید در اینترنت و با مطالعه مطالب مرتبط به دست آورید . همچنین می توانید از طریق برپایی کمپین های مرتبط بودجه لازم را برای انجام دادن اهداف موسسه خیریه تان جمع آوری کنید .

 

یک راهکار جامع

درست است که اگر موسسه خیریه ی  شما تحت حمایت یک سازمان خیریه مردم نهاد باشد ، کار آسان می شود اما هیچوقت نباید راحت طلب و آسان گیر بود . این حمایت شامل هر موسسه خیریه ای نمی شود و یک موسسه خیریه موفق ، موسسه  ای است که وابسته نباشد . موفق ترین موسسات خیریه همواره در هنگام تاسیس چند نفر بوده اند و بودجه مالی  را حداقل تا مدتی خودشان به عهده گرفته اند تا شکست نخورد . شما هم می توانید از این راهبرد نهایت استفاده را ببرید تا موفق شوید .

اگر حسابداری موسسه خیریه شما توسط سازمان موفقی انجام شود ، دیگر حساب همه کار ها و هزینه ها را خواهید داشت . اگر می خواهید موسسه خیریه شما موفق باشد باید از ولخرجی ها خودداری کنید و بگذارید بودجه موسسه صرف کار های خیریه شود . اگر موسسه خیریه ای این نکته مهم را فراموش کند ، کم کم اهداف خیریه خود را گم خواهد کرد .

 

هنگامی که وجود یک سایت فرشته نجات می شود…

بله ، هر موسسه خیریه موفقی به شدت نیاز به وجود یک سایت خوب دارد . طراحان این سایت باید ماهر و باتجربه باشند تا ایده ها و کمپین های شما را به خوبی روی سایت پیاده کنند تا مخاطبان از آنها مطلع شوند . از طریق طراحی موفق یک سایت ، هر موسسه خیریه ای می تواند موفق شود و موسسه خیریه از این طریق کمک های مردمی را دریافت کند . همچنین می توان روی این سایت محتوا ها و مطالبی گذاشت تا مردم از اهداف کوتاه یا بلند مدت شما مطلع شوند .

 

عملکرد موسسه خیریه موفق شما

برای اینکه موسسه خیریه موفق شما ، موفق بماند باید به نکاتی توجه کنید . بهتر است گروهی ماهر را در میان اعضای هیئت مدیره موسسه خیریه تان داشته باشید تا هزینه های موسسه را کنترل کند . اگر به چنین گروهی دسترسی ندارید ، از کمک های  ما دریغ نکنید که در این راه سال هاست حضور دارد.( یسرا )

 

مهم ترین اصلی که باید در نظر بگیرید ، این است که زمان،عامل کلیدی برای موفقیت هر موسسه خیریه ای است. شاید مدت زیادی زمان لازم باشد تا موسسه خیریه شما به موفقیت برسد . در این مدت شما هیچگاه نباید ناامید و مایوس شوید و همواره دل خود را به کار های خیری که قرار است انجام شود ، گرم نگه دارید . بدانید که با رعایت تمامی ضوابطی که ذکر شد ، سرانجام موسسه خیریه شما به موفقیت خواهد رسید . در این مدت نظم و دقت را در انجام فعالیت های اداری موسسه در نظر بگیرید و از مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید ، اضطراب نداشته باشید چون این مشکلات برای هر موسسه خیریه ای وجود دارند . اما چیزی که موسسه های خیریه را موفق می کنید ، امید ، باور ، دقت و شجاعت است .

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *