نگاهی به انجمن خیرین مدرسه ساز ایران

مدرسه مکان علم و یادگیری مهارت های نو است ؛ البته بعضی مناطق وجود دارند که کودکان و نوجوانان آنها از این نعمت محروم اند . در طول تاریخ معاصر افراد نیکوکار فراوانی در مناطق محروم اقدام به تاسیس مدرسه کرده اند تا هیچ یک از  عزیزانمان در حسرت آن نمانند . هم اکنون در کشور ما نهادی غیر دولتی وجود دارد که هدف آن احداث مدارس جدید و یا تعمیر مدارس قدیمی است و نام آن نیز جامعه خیرین مدرسه ساز ایران می باشد .

انسان های نیکوکار بسیاری از مناطق مختلف کشورمان در این نهاد جمع شده اند . سازمان دیگری نیز در این راستا وجود دارد که نام آن سازمان نوسازی مدارس ایران می باشد و این نهاد بازوی آن سازمان محسوب می شود . این نهاد مردمی همچنین تا کنون در تمامی نقاط ایران ، از روستا ها گرفته تا شهر ها ، هزاران هزار مدرسه تاسیس کرده است .

 

تاریخچه انجمن خیرین مدرسه ساز ایران ، از زمان تاسیس تا الان…

انجمن خیرین مدرسه ساز ایران در سازمان ثبت شرکت ها و با شماره 13748 به طور قانونی به ثبت رسید و موقعیت خود را پیدا کرد . سال 1378 بود که آموزش و پرورش به این نهاد مردمی اجازه داد تا با حفظ و توجه به قوانین ، شعبه ها و انجمن های دیگری را در سایر استان ها افتتاح شود . بعد از این زمان این نهاد با رعایت ضوابط و قوانین از اواخر همان سال شروع به کار نمود .

اشخاص تشکیل دهنده این سازمان مردمی علاوه بر شخصیت های حقیقی ، شخصیت های حقوقی مانند سازمان نوسازی مدارس کشور و وزارت آموزش و پرورش نیز وجود دارند . این به معنای آن است این سازمان فعالیت های خودسرانه ندارد و حتی اعضای هیئت مدیره آن با رای های هیئت امناء برگزیده می شوند .

 

چه کسانی این سازمان مردم نهاد را تشکیل می دهند ؟

به جرعت می توان گفت که این سازمان مردم نهاد یکی از فعال ترین سازمان ها می باشد که عضو های فراوانی دارد . نخستین شخصی که ریاست این سازمان را به عهده گرفت ، فرد نیکوکار و خیری به نام مرحوم محمدرضا حافظی بود . او در طول عمر پربار خود مدارسی را در شهر هایی مانند لرستان و تهران ساخت و انجمن خیرین مدرسه ساز ایران ، شهرت و پیشرفت خود را مدیون این فرد می باشد که تلاش های بسیاری را برای ایجاد این موسسه کرد .

انجمن خیرین مدرسه ساز
محمد رضا حافظی

 

این سازمان مردم نهاد در تمامی استان های کشورمان شعبه دارد و طبق آمار سال 1386 دویست و دوازده شعبه از این انجمن در استان ها و شهر ها وجود دارد . سازمان توسعه و تجهیز مدارس نیز یار و یاور اصلی این انجمن می باشد و این دو سازمان در ساخت مدارس همکاری های موثری با یکدیگر را به عمل رسانده اند .

 

فعالیت ها و اهداف انجمن خیرین مدرسه ساز ایران

طبق اظهارات روسای این سازمان مردم نهاد سی و چهار درصد مدرسه های موجود در کل کشور را این سازمان تاسیس نموده است . همچنین این سازمان خود را موظف می داند در هر زمانی افراد نیکوکار را که دوست می دارند مدرسه بسازند ، به خود جذب نماید و زمین های وسیعی را جهت ساخت مدارس اهدا و وقف کند . البته اهداف و فعالیت های این سازمان منحصر به این موارد نمی شود .

انجمن خیرین مدرسه ساز ایران تاکنون مبالغ فراوانی را در جهت افزودن تجهیزات و امکانات نو و پیشرفته و وسیله های کمک آموزشی به مدرسه ها اهدا نموده است . همچنین این سازمات در جهت گسترش حوزه فعالیت های نظام تعلیم و تربیت کشور پروژه های ساخت و ساز فراوانی را نیز طراحی و اجرا نموده است .

انجمن خیرین مدرسه ساز

 

آیا نظارتی روی ساخت و ساز های این سازمان وجود دارد ؟

این سازمان خود ، بخش هایی جدا دارد که به صورت دقیق روی فعالیت هایش نظارت می کند . البته همانطور که گفتیم ، این کار توسط سازمان نوسازی و تجهیز مدارس ایران نیز انجام می شود و آنها به خوبی به اهمیت این کار واقف می باشند . حتی مدیر کل این سازمان جزو شخصیت های حقوقی هیئت مدیره این سازمان می باشد و نظارت بر فعالیت های این انجمن به خوبی و در چهارچوب قوانین و ضوابط مربوطه صورت می گیرد . نتیجه این نظارت ها این است که مدارس ساخته شده ، بهترین کیفیت ها را دارند و تحت نظر دقیق ترین استاندارد ها ساخته می شوند . این باعث می شود دانش آموزان این مدارس هیچگونه مشکلاتی در این رابطه نداشته باشند و با خیال آسوده به درس هایشان برسند .

این نظارت مستمر همچنین توسط وزارت آموزش و پرورش روی سایر مدارس نیز وجود وارد و هنگامی که آنها خراب می شوند به انجمن خیرین مدرسه ساز ایران اطلاع داده می شود تا نسبت به نوسازی آنها اقدام شود . تمامی ساخت و ساز ها و تعمیرات انجام شده توسط این سازمان تحت نظارت فرد نیکوکار یا خیری که می خواهد کمک مالی کند ، صورت می گیرد و حتی پیمانکار مربوطه نیز توسط او انتخاب می شود . در ادامه کار و سایر قراداد های مالی نیز فرد خیر در جریان گذاشته می شود تا هیچ چیز پنهانی وجود نداشته باشد .

 

چرا ساختن مدرسه مهم است ؟

همانطور که می دانید ، میزان پیشرفت هر جامعه ای با میزان کیفیت آموزش آن جامعه رابطه مستقیمی دارد . آینده این جامعه را نیز نونهالان و دانش آموزان آن شکل خواهند داد و اگر آموزش درستی به آنها داده شده باشد ، می توان آینده نیکی را برای جامعه تصور کرد . اینجا است که اهمیت وجود مدارس آشکار می شود و اگر تعداد این مدارس کم باشد ، بخش کثیری از استعداد های جوان کشور ناشناخته باقی می مانند و جامعه از پیشرفت کامل محروم می ماند .

 

کودکان و نوجوانان زیادی وجود دارند که هم اکنون با وجود مدرسه ای مجهز در نزدیکی محل زندگی خود خوشحالند . تا قبل از آن و قبل از کمک های خدا دوستانه خیرین برای ساخت مدرسه ، دانش آموزان مناطق محروم مجبور بودند که برای رسیدن به کلاس های درس کوچک از راه های صعب العبور بگذرند و چه بسیار خطراتی که آنها را در این راه تهدید می کرد . انجمن خیرین مدرسه ساز ایران با نظارت آموزش و پرورش و سازمان تجهیز و نوسازی مدارس ، تاکنون تعداد کثیری از مدارس مجهز را در تمامی مناطق ایران احداث کرده اند و همگی ما از این اتفاق نیک مسروریم .

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *