احسان و نیکوکاری در زندگی افراد نیکوکار چه تاثیری دارد ؟

نیکوکاری و خیرات جنبه ها و آثار زیادی دارد که بخش اعظم آنها به زندگی خود فرد نیکوکار بر می گردد . اما این آثار دقیقا چه چیزی هستند ؟ در ادامه به آثار جالب و با ارزش احسان و نیکوکاری در زندگی فرد نیکوکار می پردازیم .

 

مهر و محبت

با انجام فعالیت های خیرخواهانه و کمک به نیازمندان ، انسان ها به همدیگر نزدیک تر می شوند و در زندگی احساس با ارزش بودن می کنند . بیایید به یک مثال توجه کنیم ؛ تصور کنید فردی در زندگی خود مشکلات مالی پیدا می کند و نیازمند می شود . این فرد در چنین حالتی از تامین نیاز های خانواده و فرزندان خود ناتوان و پیش آنها شرمنده می شود . حال اگر انسان نیکوکاری پیدا شود و با کمک مالی او را از این وضعیت بحرانی نجات دهد ، این فرد نه تنها هرگز کمک مهربانانه او را از یاد نخواهد برد بلکه در ادامه تلاش خواهد کرد تا احسان او را به بهترین شکل جبران نماید .

حال به دنیای واقعیت برگردید ، این افراد نیازمند کم نیستند و هنگامی که موسسات خیریه و انسان های نیکوکار به آنها کمک می نماید ، نیازمندان احساس دوستی و محبت بسیاری نسبت به این نیکوکاران پیدا می کنند . با گسترش این نیکوکاری ها میزان دوستی و محبت در میان جامعه و خانواده ها افزایش می یابد و همگی حال خوب پیدا می کنند . بسیاری از دشمنی ها و کینه ها نیز به این طریق رفع می شوند ؛ چرا که افراد نیازمند و به خصوص کودکان هنگامی که ظلم و ستم و بی توجهی توانمندان را به خود می بینند ، از آنها کینه به دل می گیرند و دل های پاکشان غرق در کدورت می شود .

به راستی که انسان ها هنگام نیکی و همدلی با یکدیگر دل هایشان به هم نزدیک تر می شود و این واقعیتی است که همگی ما می توانیم در زندگی خود مشاهده نماییم . به این ترتیب می توان گفت که اولین و مهم ترین نتیجه خیرات و نیکوکاری در زندگی فرد نیکوکار ، به وجود آمدن و افزایش دوستی و محبت در دل و زندگی او می باشد .

 

بخشوده شدن گناهان

ما انسان ها همگی جایز الخطا هستیم و بسیار اتفاق می افتد که پایمان در زندگی از راه راست می لغزد و دچار گناهان ریز و درشت می شویم . اما از آنجایی که ذات پاک و الهی داریم ، همواره فکر می کنیم که چگونه باید گناهانمان را پاک کنیم و آثار بدشان همچون عذاب وجدان را از بین ببریم . خداوند متعال در قرآن کریم یکی از راه های بخشوده شدن گناهانمان را احسان و نیکوکاری و کمک به نیازمندان و بندگان خدا نامیده است .

برای مثال خداوند متعال در سوره هود فرموده است : ” همانا کار های نیک ( حسنات ) گناهان ( سیئات ) و آثار آنها را از بین می برد . می توان نتیجه روشنی از این آیات گرفت و این یکی از مهم ترین آثار نیکوکاری در زندگی افراد است . به وسیله نیکوکاری خداوند اعمال بد و گناهان ما را می آمرزد و پاداش فراوانی را نیز به ما می دهد .

 

پاداش های مادی

برخی فکر می کنند پاداش کار هایی نیک همچون احسان و نیکوکاری مختص به دنیای آخرت است اما در واقع اینطور نیست و طبق آیات قران پاداش های خداوند برای نیکوکاران تنها به پاداش های اخروی محصور نمی شود و خداوند از لحاظ مادی نیز به فرد نیکوکار پاداش خواهد داد . هنگامی که انسان مبلغی هر چند کوچک را به نیازمندان اهدا می کند ، خداوند چند برابر آن مقدار را به آدمی پاداش می دهد و کار نیک فرد را به بهترین شکل جبران می نماید .

خداوند متعال در جای جای قرآن کریم این وعده بزرگ را به انسان های نیک داده است که اگر آنها کار خیری انجام دهند ، همواره پاداش آنها را چه در دنیا و چه در آخرت خواهد داد و از آن چشم پوشی نخواهد کرد . طبق آموزه های اسلامی خداوند نیکوکاران را بسیار دوست می دارد و زندگی خوب و پر از آرامشی را به این افراد پاداش می دهد .

 

آرامش روان و روح

این مورد یکی از مهم ترین آثار نیکوکاری و نتیجه تمامی موارد بالا نیز می باشد . هنگامی که آدمی به همنوعان خود کمک می کند و در می یابد که به وسیله او نیازمندان شاد شده اند ، به آرامش روحی غیر قابل توصیفی دست می یابد و این وعده خداوند در سوره بقره و آیه 274 است و فرموده است کسانی که اموال و دارایی های خود را انفاق می کنند ، نه ترسی دارند و نه غمگین می شوند .

در دنیای امروز انسان ها همواره مضطرب و آشفته اند و به دنبال راهی می گردند که آرامش را به آنها هدیه دهد . قرص های اعصاب ، کار های بی معنی و سایر موارد روح تشنه و متعالی انسان را سیراب نخواهند کرد و کار های خدا دوستانه همچون احسان و نیکوکاری چنان آرامشی الهی به آنها هدیه می دهد و زندگی انسان را متحول می کند که آدمی دلش می خواهد همواره در حال ایثار و بخشندگی باشد .

 

ارتقای رتبه معنوی نزد خداوند

تمامی کار های نیک و از جمله خیرات ، انسان را نزد خداوند محبوب می کنند . در قرآن کریم بار ها و به شیوه های مختلف از این موضوع سخن گفته شده و خداوند آدمی را به انجام کار های نیک تشویق کرده است . خداوند در سراسر قرآن به نیکوکاران وعده بهشت و نعمت های فروان در دنیا و آخرت را داده است و از ما خواسته است نسبت به سختی و مشکلات همنوعان خود بی تفاوت نباشیم و تا آنجا که ممکن است دست یاری خود را به سوی آنها دراز کنیم .

 

خداوند متعال نیکوکاران را بسیار دوست دارد . این عبارت گران بها 5 بار در قرآن کریم آمده است و بیانگر آثار و نتایج خوب و فراوان بر زندگی فرد نیکوکار است . آرامش روح ، افزایش مهر و محبت میان انسان ها ، پاداش های دنیوی و سایر آثار خوب از جمله مواردی هستند که شامل فرد نیکوکار می شوند . به این ترتیب است که انسان ها با انجام هرچه بیشتر احسان و نیکوکاری در حق انسان های نیازمند مورد توجه و رحمت هر چه بیشتر خداوند قرار می گیرند .

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *