برای درست کردن یک کمپین خیریه پایدار چه اصولی را باید در نظر گرفت ؟

کمپین خیریه | یسرا چاریتی

برای اینکه یک کمپین خیریه موفق شود همواره به اصولی نیاز دارد که هنگام طراحی باید در نظر گرفته شود . کمپین ها همواره سعی بر این دارند که عواطف انسان دوستانه مردم را تحت تاثیر قرار دهند تا به نیازمندان کمک شود . این کار خیر باید ساختار محکمی داشته باشد تا بعد ها سست و ضعیف نشود . در ادامه به معرفی اصولی خواهیم پرداخت که یک کمپین را موفق می سازد :

بدانید که دقیقا می خواهید چه کاری انجام دهید !

تصمیم گرفتن برای اینکه شما میخواهید یک کار خیر انجام دهید ، کافی نیست . باید به اطراف و امکانات خود بنگرید تا بتوانید کل فرآیند را تصور کنید . تصور کنید که کمپین شما طراحی شده و مثلا روی یک سایت موسسه خیریه قرار داده شده است . خب ؟ در ادامه چگونه بر روی آن نظارت خواهید داشت ؟ بسیار مهم است که سازماندهی دقیقی را داشته باشید تا بتوانید کمپین خود را به موفقیت برسانید . بعد از اینکه دانستید چگونه قرار است آن را کنترل کنید ، باید به این فکر کنید که چگونه قرار است از دیگران برای کمپین کمک مالی دریافت کنید . وقتی به تمامی این جنبه ها خوب فکر کردید ، اقدام خود را مبنی بر طراحی یک کمپین عملی کنید .

وقتی ادامه راه مهم می شود

بعد از تفکر عمیق در مورد موضوع بالا ، باید بدانید که بعد از این قرار است چه کنید . کمپین شما اکنون همانند خودرویی خواهد بود که تازه روشن شده و راه های فراوانی مقابل آن است . به کدام راه باید رفت ؟ باید طرح کمپین خود را دقیقا طراحی کنید . مشکلات احتمالی را در نظر بگیرید تا به راحتی به هدف خود برسید . هنگامی که یک فرد این مراحل را درون ذهن خود طی کرد ، می تواند با آمادگی بیشتری یک کمپین موفق ایجاد کند . همچنین مخاطبانی که این کمپین را می بینند و می خواهند به آن کمک مالی کنند نیز بیشتر خواهند شد .

سعی کنید معضلی آشنا را انتخاب کنید

هنگامی که مخاطبان یک کمپین ندانند کمک مالی آنها دقیقا در چه راهی صرف می شود و یا با هدف آن نتوانند انس و همدلی پیدا کنند ، از کمک کردن باز می مانند . سعی کنید معضلاتی را که هم اکنون نیازمندان با آن مواجه اند و همه مردم آنها را درک می کنند ، انتخاب کنید . اگر هم موضوع کمپین شما چندان دور از ذهن نیست اما باز هم مردم در رابطه با آن آگاهی کافی ندارند ، ابتدا بهتر است آنها را از طریق یک مقاله یا راه دیگر با موضوع کمپین خود آشنا کنید . معمولا کمپین هایی که موضوعات عجیب و غریبی را برای جمع آوری کمک های مردمی انتخاب می کنند و هیچ توضیح کاملی در مورد آن نمی دهند ، شکست می خورند و به هدف نمی رسند . چرا که مردم و مخاطبان نمی توانند با آن موضوع ارتباط عاطفی برقرار نمایند .

قرار نیست یک صندوق پول از آسمان پایین بیفتد…

به صورت دقیق مشخص کنید تامین مالی کمپین شما چگونه خواهد بود . اگر بدون تفکر وارد این موضوع شوید ، به احتمال زیاد کمپین شما موفق نخواهد شد . نیاز ها و هدف کمپین خود را در نظر بگیرید و به صورت واقع بینانه در راه تامین بودجه جلو بروید . برخی از موسسات خیریه مردم نهاد یا کمپین ها ، به اشخاص حقیقی یا حقوقی مشخصی وابسته هستند که بودجه آنها را تامین می کند . این هیچ مشکلی ندارد و بسیار هم خوب است اما بهتر است برای موفقیت بیشتر ، وابستگی مالی کمپین یا موسسه خود را کمتر کنید و به جذب کمک های مردمی اقدام کنید . هنگامی هم که از لحاظ تامین مالی خیالتان راحت شد ، به سراغ جایی که هوشمندانه کل کار طراحی و حسابداری و راه اندازی کمپین را به عهده می گیرد بروید. یسرا گزینه ی خوبی برای شما عزیزانی که می  خواهید این کارهارا انجام دهید هست.

در ارتباط بودن با سایر کمپین ها و موسسات خیریه

این کار باعث می شود ایده هایی که هر دو طرف در سر دارند بهتر و کاربردی تر شود و چه بسا ایده های طلایی ای نیز شکل بگیرند . اگر می خواهید کمپینی که برگزار کرده اید هر چه بیشتر پایدار تر و موفق تر شود ، با موسسات خیریه و کمپین های دیگر جلسات همفکری برگزار کنید تا کمک رسانی به نیازمندان و به کار گیری از ظرفیت های متقابل نیز بهتر و سریع تر صورت بگیرد .

این کار در تمامی سازمان های خیریه و حتی سازمان های غیر خیریه نیز انجام می شود ؛ بدین معنی که همگی این سازمان ها و موسسات بخش هایی دارند که با اجتماع و سایر سازمان های مربوطه ارتباط برقرار می کنند و پیشرفت هرچه بیشتر آن سازمان یا موسسه خیریه را ممکن می سازند . حتی شما می توانید کمپین خود را با کمپین دیگری پیوند دهید و به صورت مشترک به اهداف خود برسید . در این صورت است که احتمال موفقیت بالا تر می رود .

شناساندن صحیح کمپین به دیگران

اطلاع رسانی صحیح برای مخاطبان هر کمپینی که فکر کنید ضروری است ؛ در غیر این صورت چه کسی علم غیب دارد تا از وجود کمپین شما آگاه شود ؟! علاوه بر این که این مشکل باعث گمنام و راکد ماندن کمپین می شود ، ادامه حیات آن نیز مشکل می شود . کسانی که فقط به چند تبلیغ ساده از طریق پوستر اکتفا می کنند ، نتیجه چندانی نمی گیرند و باید به دنبال کشف روش های کاربردی تبلیغ کمپین خود و هدف آن باشند . قرار دادن کمپین روی یک سایت پر بازدید خیریه یکی از روش هایی است که همواره جواب می دهد . نیکوکاران زیادی به کمپین جذب می شوند و در نتیجه رسیدن به هدف آسان خواهد شد .

طراحی و برگزاری یک کمپین کار آسانی نیست که بشود به راحتی و بدون فکر انجامش داد . قبل از اقدام به این کار در مورد موضوعی که دوست دارید برای کمپین خود انتخاب کنید ، تحقیق و آگاهی کسب کنید . اگر شما ندانید دقیقا قرار است چه کاری کنید ، چه انتظاری از مخاطبان می توان داشت ؟!

در این مقاله سعی کردیم با زبان ساده و جامع ، اصولی را که برگزاری یک کمپین را موفق و پایدار می سازند ، معرفی کردیم . این اصول در طراحی فعالیت های خیریه سایت های موفق خیریه نیز به کار برده شده اند و لذا می توان گفت کاملا قابل اعتمادند . هنگام اقدام به برگزاری کمپین خود این مطلب را با دقت بخوانید تا موفق ترین کمپین را داشته باشید .

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *