آیا صدقه فقط به معنای کمک مالی است ؟ به چه کار هایی صدقه می گویند ؟

وقتی حرف از ” صدقه ” به میان می آید ، تصویر سکه ها و اسکناس های پول در ذهن همه نقش می بندد . اما آیا صدقه واقعا فقط کمک مالی است ؟ یا به کار های نیک دیگری هم صدقه گفته می شود ؟ چه خوب است که جواب این سوال را از پیامبر اکرم و ائمه خود بگیریم . در ادامه کار هایی معرفی شده است که همگی صدقه می باشند و انجام آنها بسیار لذت بخش است :

در نظر پیامبر اکرم و ائمه اطهار چه مواردی صدقه محسوب می شدند ؟

پیامبر خدا (ص) همواره می فرمود که همه مسلمانان باید هر روز حداقل یک صدقه بدهد . برای مردم سوال ایجاد شد ؛ چه کسی می تواند اینگونه باشد ؟ پیامبر در پاسخ فرمود : برداشتن موانعی از سر راه مردم صدقه محسوب می شود ، راه را نشان دادن به کسی که بلد نیست صدقه محسوب می شود ، عیادت و سر زدن به بیماران صدقه محسوب می شود و حتی جواب دادن به سلام دیگران خودش صدقه محسوب می شود .

☆ تمامی اعمال خیر صدقه محسوب می شود

رسول خدا (ص) همچنین معتقد بود جلوگیری از انجام ظلم و بدی در حق دیگران به نوعی صدقه است و هر عمل خیر ، صدقه محسوب می شود . کمک کردن به فرد پیری که نمی تواند به تنهایی از خیابان عبور کند ، کمک کردن به شخصی که ماشینش خراب شده و در راه مانده است ، کمک کردن به کودکی که زمین خورده و نمی تواند بلند شود ، همگی اینها صدقه هایی هستند که ممکن است در طول روز با بی تفاوتی از کنارشان رد شویم .

☆ صدقه در اجتماع

امام صادق (ع) در زمینه اعمالی که خداوند را خشنود می سازد ، فرموده است : صدقه ای وجود دارد که خداوند آن را بسیار دوست دارد و آن ، اصلاح کردن روابط مردم با مهربانی است هنگامی که از هم رنجورند و نزدیک ساختن آنها به همدیگر هنگامی است که از هم فاصله گرفته اند .

وقتی در محل کار ، مدرسه ، دانشگاه و هر جای دیگر که در آن حضور داریم ، متوجه می شویم افرادی که تا دیروز با هم صمیمی بودند دچار اختلاف شده اند خوب نیست آتش بینشان را با دروغ و غیبت و بدگویی زیاد کنیم و اگر می توانیم، آنها را دوباره با هم آشتی دهیم . زیرا در این صورت هم صدقه ای که خداوند آن را بسیار دوست دارد ، انجام داده ایم و هم دوستانمان از ما متشکر و راضی خواهند بود .

☆ کنترل زبان و صدقه

زبان مهم ترین عضو آدمی در جهت ارتباط با همنوعانش است . البته می توان از آن به عنوان مهم ترین عضو در جهت رنجاندن دیگران هم نام برد ؛ بسیاری از زخم زبان ها دل ها را می شکنند و باعث تفرقه و اندوه می شوند . هنگامی که بتوانیم با داشتن اخلاق نیک این عضو مهم را کنترل کنیم به نوعی به مردم صدقه داده ایم تا با شنیدن سخنان خوب ما حالشان خوب شود .

این زبان ما است که شخصیت و افکار ما را به دیگران نشان می دهد ، نعمتی نیکو از جانب خداوند است تا از آن در جهت خیر و خوبی رساندن به مردم استفاده کنیم . چه بسیار افرادی نیکوکاری وجود دارند که با وجود ایثار و بخشندگی ها ، مردم را با زخم زبان های خود آزار می دهند . چنین رفتاری جای تامل دارد ؛ می توان فهمید که اصلی ترین صدقه ای که دل مردم را شاد می کند همین کنترل زبان است .

☆ ناشنوایانی که نیاز به کمک دارند

امام علی (ع) در این رابطه فرموده است : رساندن معنی حرف هایتان به گونه ای که نه ناشنوا اذیت شود و نه شما ، صدقه ای نیکو می باشد . در طول تاریخ شاهد نیکوکاران و افراد خیر زیادی بوده و هستیم که در جهت رفاه حال ناشنوایان اقدامات خدا دوستانه فراوانی انجام داده اند تا این عزیزان همانند ما و بدون هیچ دغدغه ای از زندگی لذت ببرند .

 

 

☆ ذات البین چیست ؟

این اصطلاح به معنای خوب کردن روابط اجتماعی ما با دیگران است و شامل از بین بردن تفرقه میان تفرقه میان مسلمانان نیز می شود . این اصطلاح در معنی قرآنی خود مفاهیمی مثل نیکو گرداندن محیط اجتماعی و افزایش خیر و خوبی میان روابط مردم است . انجام این موارد یکی از گوارا ترین صدقه ها محسوب می شود ؛ به خصوص در میان خانواده ها و طایفه ها و کمک رساندن در انجام کار های یتیمان فواید بیشتری دارد .

خداوند متعال به صراحت و روشنی در قرآن کریم و در سوره انفال به این موضوع اشاره کرده و مردم را سزای مخالفت از خود بیم داده و به برطرف کردن خصومت های میان مردم بشارت داده است . همچنین پیامبر اکرم در این رابطه همواره می فرمود که اصلاح خصومت و از بین بردن تفرقه میان مسلمانان از یک سال نماز و روزه گرفتن خوب تر است .

☆ سر زدن و عیادت کردن از بیماران

هنگامی که بیمار می شویم ، دلمان می گیرد . دوست داریم آشنایان خود را ببینیم و برای مبارزه با بیماری مان روحیه بگیریم . دین مبین ما ، اسلام ، به این موضوع اهمیت بسیاری داده است و یکی از بهترین صدقه ها را عیادت از بیماران می داند .

البته ممکن است افرادی در این موضوع افراط کنند و در اصطلاح عام ، هر روز در خانه بیمار پلاس باشند . این به هیچ وجه خوشایند نیست ؛ چون بیمار و خانواده او را می آزارد و دیگر حالت صدقه را از دست می دهد . بله ، بالاخره فرد بیمار عزیز شما است و دوست دارید او را زود زود ببینید . ما هم این کار را منع نمی کنیم . اما اگر بیماری عزیز شما مسری و خطرناک باشد یا حتی نیاز به استراحت بیشتر دارد ، بهتر است میان ملاقات های او فاصله ای حداقل چند روزه بگذارید .

صدقه ضامن سعادت ما در دنیا و در آخرت است . بیشتر افراد فکر می کنند صدقه به معنای مطلق کمک مالی است و در نتیجه کسانی که توان مالی کمی دارند از انجام آن مایوس می شوند . اما شما با مطالعه این مطلب از سایت یسرا  به خوبی دانستید که واقعیت چیز دیگری است و همه افراد ، حتی فقیر ترین آنها نیز می توانند با انجام اعمال نیک و کمک به بندگان خدا صدقه دهند و خدا را از خود خشنود سازند .

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *