اولین موسسه خیریه ایران : داستانی به طول تاریخ !

تا به حال برایتان پیش آمده است که در این رابطه کنجکاو شده باشید ؟ شاید هم هنگامی که به این مطلب خوردید ، برایتان جالب شده باشد .  در این مطلب باما همراه باشید تا به حقایق اولین موسسه خیریه ایران پی ببرید…

 اولین ؟

شهر اولین ها ! اولین موسسه خیریه ایران حدود 80 سال پیش در شهر تبریز واقع شده در استان آذربایجان شرقی متولد شد . 25 آبان سال 1295 شمسی بود که پانزده نفر از افراد نیکوکار که شهرت خوبی در شهر داشتند تصمیم گرفتند اولین موسسه خیریه ایران را تاسیس کنند ( اگر دوست دارید از اسامی آنها مطلع شوید ، می توانید به گنجینه اسناد ملی کشور مراجعه کنید ) .

افراد زیادی در تاسیس این خیریه موثر بودند اما به یقین موثر ترین آنها ، یکی از مجتهدین تبریز به نام آیت الله العظمی شهیدی بوده است که به نقل تاریخ یکی از افتخارات شهر تبریز نیز می باشد . بعد از ثبت این موسسه خیریه در سازمان های مربوطه ( وزارت معارف و اوقاف آن زمان ) فعالیت های خیریه موسسه در حوزه های کمک به مستمندان ، کودکان فقیر و بیماران روانی به طور رسمی شروع شد .

اولین موسسه خیریه ایران
آیت الله العظمی شهیدی

زمان می گذشت و کمک های مردمی به این موسسه خیریه بیشتر می شد . افراد بیشتری تحت حمایت موسسه قرار می گرفتند و روز به روز موسسه گسترده تر می شد . از همان روز های اول این موسسه اقدام به تاسیس ساختمان های جدید و بزرگ کرد تا فعالیت های موسسه هر چه بیشتر بهبود یابند . یکی از این ساختمان های جدید که در محله تپلی باغ قرار داشته ، به نگهداری و درمان بیماران روانی تخصیص یافت . ساختمان بعدی برای نگهداری از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست انتخاب شد و بقیه ساختمان ها هم به مدارسی تبدیل شدند که بیماران کم هوش به تحصیل بپردازند . بهترین پزشکان و دبیران به کار این ساختمان ها دعوت شدند تا بهترین خدمات به افراد بیمار و نیازمند ارائه شود .

گذر زمان…

سال 1317 بود که سازمان شهربانی و بلدیه تبریز در آن زمان تصمیم گرفت افراد نیازمند بی خانمانی را که در سراسر شهر آواره بودند و وضعیت بسیار بدی داشتند را جمع آوری کند . این افراد به مکان های از پیش تعیین شده ای انتقال می یافتند تا زندگی بهتری را تجربه کنند . در همین زمان مدیران اولین موسسه خیریه ایران این مکان ها را هم تحت پوشش خود قرار دادند تا مواد غذایی و سایر امکانات بهداشتی و رفاهی آنها را تامین کند .

زندگی همچنان در جریان بود و افراد بیکار و نیازمند بیشتر می شدند . موسسه خیریه بار دیگر دست به اقداماتی نیکوکارانه زد ؛ ساختمان های جدید تری را تاسیس کردند تا با آموزش صنعت و تجارت افراد بیکار را نجات دهند . آنها پس از کارآموزی وارد بازار کار می شدند و برای خود و خانواده شان درآمد کسب می کردند .

بعد از گذشت 7 سال یعنی در سال 1325 دیگر همه ساختمان های زیر مجموعه این موسسه خیریه را به خوبی می شناختند و از عملکرد آنها راضی بودند . افراد نیازمندی که از سطح شهر جمع آوری می شدند بسته به حرفه ای که دوست داشتند در آن کار کنند ، حدود شش ماه تا دو سال آموزش حرفه ای می دیدند . بعد از اتمام آموزش،  سرمایه اولیه ای از سوی خیر های این موسسه خیریه در اختیارشان قرار می گرفت تا برای خود کارگاه بزنند و کسب و کارشان را راه بیندازند . تجهیزات بخرند و خلاصه پیشرفت کنند . هنگامی که این پیشرفت رخ می داد ، این کارگاه ها با اختیار خود حدود 50 درصد سودی را که به دست می آوردند به موسسه خیریه اهدا می کردند .

 

 

سایر فعالیت ها

فعالیت های خیرخواهانه این موسسه خیریه به چند حوزه تقسیم می شده است . علاوه بر کمک به نیازمندان و پناه و شغل دادن به آنها ، مددجویان این موسسه خیریه در حوزه تامین آب آشامیدنی پاکیزه نیز فعالیت قابل توجهی داشته اند . آنها قنات های قدیمی را لایروبی و قنات های جدید می ساختند . سپس پاساژ ها و مغازه های گسترده ای تحت حمایت این موسسه خیریه در سراسر شهر تاسیس شد و اجاره بهای آنها به موسسه تعلق می گرفت تا صرف کمک به نیازمندان گردد . کمک های مردمی به این موسسه خیریه همچنان در جریان بود و خیر ها همواره به طرف این موسسه خیریه جذب می شدند و پروژه های نیکوکارانه را وسعت می بخشیدند .

امنیت مسئله مهم دیگری بود که از چشم مهربان این موسسه خیریه دور نماند . این موسسه خیریه بخشی از زمین های خود را ( در نزدیکی دانشگاه تبریز ) در اختیار شهربانی قرار داد تا در آن کلانتری تاسیس شود . این موسسه خیریه سپس رویای تحصیل را در دل کودکان و جوانان این شهر محقق کرد و آنها را تحت پوشش قرار داد تا به تحصیل بپردازند . تامین جهیزیه زوج های جوان و بیماران نیز از جمله دیگر فعالیت های این موسسه خیریه بود .

وضعیت ساختمان های اولین موسسه خیریه در زمان حال

هم اکنون ساختمان نگهداری از بیماران روانی که توسط اولین موسسه خیریه ایران تاسیس شد ، زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی تبریز اداره می شود و بیمارانی که مشکلات ریه دارند هم در این ساختمان تحت مداوا قرار می گیرند .

ساختمان هلال احمر نیز هم اکنون در مکانی تاسیس شده و قرار دارد که در گذشته جزو زمین های این موسسه خیریه بوده است . ساختمان دیگری نیز که پیشرفته ترین امکانات رادیولوژی را دارد و به نام رادیولوژی گلستان خیریه مشهور است به طور رایگان به انجام کار های رادیولوژی بیماران نیازمند اشتغال دارد .

 

اولین موسسه خیریه ایران
علوم پزشکی تبریز

اولین موسسه خیریه ایران در سال 1295 بود که توسط دسته ای از افراد خیر در شهر تبریز تاسیس شد . با گذشت زمان و طی هشتاد سال فعالیت های آن گسترده تر شد و آنها توانستند همانند سایر موسسه های خیریه ایران نیازمندان و بیماران بیشتری را تحت حمایت های انسان دوستانه خود قرار دهند . آنها ساختمان های زیادی را احداث کردند و برای اهداف مختلف وقف کردند . ساختمانی برای مداوا و نگهداری بیماران ، ساختمانی برای نگهداری کودکان بی سرپرست و همچنین ساختمان هایی برای آموزش افراد نیازمندی که دوست داشتند حرفه های مختلف یاد بگیرند .( یسرا بزرگترین نرم افزار خیریه ایران )

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *